Otobüs duraklarında kadının meta olarak kullanıldığı ahlaksız reklamlar için düşünceniz nedir?

Otobüs duraklarında kadının meta olarak kullanıldığı ahlaksız reklamlar için düşünceniz nedir?
Selamun aleykum Hocam.

İtalya'nın başkenti Roma'nın Belediye Başkanı, kadın bedenini obje olarak kullanan reklam afişlerini yasakladı. "Kadın bedeni bir objeye indirgenemez. Belediyenin reklam alanları sadece bu kurallara uyanlara satılacak" diye konuştu.

İstanbul'da yaşayan bizler kadının meta olarak kullanıldığı bu reklamlara özellikle toplu taşıma duraklarında aşırı maruz kalıyoruz. Belediyenin ilgili birimlerine şikayette bulunan arkadaşımıza verilen cevap şöyle;

Sayın......,

Reklam Özdenetim Esasları’nın “Ahlaka Uygunluk” başlıklı 2inci maddesinde; “Pazarlama iletişimi, söz konusu ülkenin ve kültürün genel ahlak kurallarına aykırı ifadeler ya da sözel ve görsel unsurlar içermemelidir. Genel ahlak kuralları, toplumumuzun laik ve çağdaş yaşam biçimini yansıtan davranışları olarak yorumlanır.” hükmü yer almaktadır.

Reklamlarda tanıtımı yapılan ürünlerin kullanım alanları doğrultusunda gösteriliyor olması ahlaka aykırı bir durum olarak değerlendirilmemektedir. Kadınlar için üretilmiş çorap, iç çamaşırı gibi ürünlerin reklamında kadın vücudunun ilgili bölümlerinin reklam görsellerinde yer alması ahlaka aykırı nitelikte görülmemektedir. Söz konusu durumlar, ilgili ürün gruplarının günlük hayattaki kullanım şekillerini yansıtmaktadır. Söz edilen açıkhava reklamlarında yer alan görsel sunumlar cinselliğin istismarı niteliğinde olmadığından ve pornografi içermediğinden Özdenetim Esasları’nın “Ahlaka Uygunluk” başlıklı maddesine aykırı nitelikte görülmemektedir.

Bilgilerinize sunar, Reklam Özdenetim Kurulu'na göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Reklam Özdenetim Kurulu

Bu konuda düşünceniz nedir? Ne yapmamız gerekir?
LAİK ve ÇAĞDAŞ YAŞAM İSLÂM’A ve İNSAN DOĞASINA AYKIRIDIR

Aleyküm Selam…”Laik ve Çağdaş Yaşam” Allah’a inanılsa da O’nu ve yasalarını dışlayan bir tür Şirk Düzenidir. Böylesi bir yaşamın cinsel ahlâki değerleri olamayacağı açıktır. Üstelik Şirk nitelikli yaşam yalnızca İslâm’a değil, bozulmamış insan doğasına da aykırıdır. Roma Belediye Başkanı’nın kadın bedenini obje olarak kullanan reklam afişlerini yasaklaması bu gerçeği göstermektedir.

“Reklam Özdenetim Esasasları ‘nın ilgili maddeleri laik ve çağdaş yaşama uygun bulsa da sözü edilen türden reklamları biz İslâmi inançlarımız ve insanlık doğamıza aykırı buluyoruz. Acı olan bizlerle aynı inancı paylaşan insanlarımızın duyarsızlığıdır. Reklam Özdenetim Esasları kültürümüze uygun hale getirilemez mi?

Bir kere daha anlaşılmaktadır ki siyasi iktidar olmak inancımız ve ahlaki değerlerimizin iktidarını getirmiyor.

Burada bilvesile işaret etmek isteriz ki İslâm’a inançlı görülen Medya sahiplerimiz Reklam konusunda hiç mi hiç hassasiyet göstermemektedirler. Bu sebeple Reklamla ilgili makalemizi aşağıda sunuyoruz.

"Reklamlarımızı da İslâmlaştırmalıyız" makalesini okumak için buraya tıklayınız.