Namaz Kılmayanlar Hayvan Olarak Nitelenebilir mi?

Namaz Kılmayanlar Hayvan Olarak Nitelenebilir mi?
Geçen akşam TRT ekranında, Serdar Tuncer’in hazırlayıp sunduğu Ramazan Sevinci isimli programa konuk olan Prof. Dr. Mustafa Aşkar “Alnı secdeye gelen bir varlık var mı insanın dışında? Yok. Secde eden tek varlık insan. O zaman, ben düz söyleyeyim. Ayette de bunu söylüyor, ağır gelmesin. Namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan da hayvandır” dedi. Çok büyük tepkilere yol açan bu çıkış hakkında kanaatleriniz nedir? Ayetle sabit bir durum gerçekten var mıdır? Varsa ayetin anlatmak istedikleri Sn. Aşkar’ınkiler ile örtüşmekte midir? Namaz kılmayan insanın Allah katında yeri hayvanlarla bir midir? Bu konudaki fikirlerinizi benimle paylaşırsanız memnun olurum Hocam. Allah razı olsun…
Bismillah… Bazı ön bilgiler verme gereğini duyuyorum. Namaz bütün peygamberlerin tebliğlerinde yer alan ve secdeyi içeren bir ibadettir. İnanç esaslarımıza imandan sonra yüklenen ilk görevdir. Hayatı İslâmlaştırmanın ve güvenilir Müslüman olabilmenin ana yoludur. Cennete gireceklerin de temel vasfıdır. Namaz olmazsa olmazdır.

Müslüman namazla secde ettiği gibi hayvanlar da secde eder. Hac sûresinin 18. ayetinde şöyle buyrulur: “ Görmez misin ki göklerde ve yerde olan akıllı canlılar, güneş, ay yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların bir çoğu Allah’a secde ediyor…”

Bu ayette geçen secdeyi Allah’ın yasalarına boyun eğme manasına anlayabileceğimiz gibi her bir varlığın kendine özgü secdesi olarak da algılayabiliriz.

Anlaşılacağı üzere hayvanlar da secde eder.

Sürekli olarak namaz kılmayan ve secdeye varmayan kişinin Müslüman olarak varlığını sürdürmesi mümkün değil gibidir. Onun Allah’a ortak koşar duruma düşmesi de mümkündür. Böyle olmakla birlikte namaz kılmadığı için Müslümanları hayvanlara benzetmek uygun değildir.

Kendilerini diğer canlılar gibi örneğin maymun asıllı olarak görenleri, diğer canlı türleri anlamına hayvan olarak nitelemek aşağılamak olmayıp gerçeği vurgulamaktır. İlahî Vahy’e kulak asmayan ve akıllarını kullanamayanların hayvanlardan daha aşağı konumda oldukları ise Yaratanımızın tespitidir. (Furkan 44)