Diyarbakır'daki "Peygambere Saygı" mitingini ve geçmişte düzenledikleri benzer mitingleri nasıl okumalıyız?

Diyarbakır'daki
Selamun aleykum hocam,

Diyarbakır Peygamber Sevdalıları Platformu'nca düzenlenen PEYGAMBERE SAYGI mitingine onbinler katıldı. Önceki yıllarda daha ihtişamlı mitingler yapıldığını da hatırlıyoruz. Bu görkemli mitingleri nasıl okumalıyız?
Bismillah…

Önce Diyarbakırlı kardeşlerimizi ve duygularımıza büyük ölçüde tercüman olan Osman Teyfur kardeşimizi kutlarım
. Ancak iftihar ettiğimiz bu mitingler bize Peygamberimizi anabileceğimizi fakat anlayamadığımızı pek acı bir şekilde göstermektedir. Ülkemizde Peygamberimiz yaklaşık yüzbin camide her gün beş defa okunan ezanlarla bir milyon kez Önder edinilip itaat edilmesi gereken Resüllüğü ile anılıyor. Anılıyor da anlaşılıyor mu?

Anlaşılsaydı Peygamberimiz, tebliği ettiği Kur’ânî ilkelerle birlikte insanlarımız ve kurumlarımızın önünde olmaz mıydı? Peygamberimizin Resüllüğü yani Allah’ın elciliği vasfı legal olarak dışlanabilir miydi? Birileri aşağılayarak dışlıyor da biz de sözde yücelterek dışlamıyor muyuz? Örneğin Üniversitelerimiz ve yasalarımız Onun tebliğ ettiği hangi ilkeleri benimsiyor?

Onbinleri bulan görevlileri ile Diyanet teşkilatımız, büyük ölçüde öğretim üyeleri ve öğrencileri ile İlahiyatlarımız ve bir bölümü ile peygamberimizi insanüstüleştiren tarikatlerimiz bu dışlanmışlığa bilerek veya bilmeyerek- Kur’ân diliyle ifade edersek- Seme-i Kalîl karşılığında sessizce onay vermiyor mu?

Tesbitlerimizin anlaşılabilir olması için somutlaştıralım. Diyarbakırlı kardeşlerimiz yakın tarihimizin bizim de kınadığımız devlet kaynaklı zülümleri öne çıkarmadan; önemli de olsa böylesi mazeretlere sığınmadan ırkçılığa karşı çıkabiliyor mu? Türk ırkçılığı yanısıra kürt ırkçılığını da fiilen telin edebiliyor mu? Bizi birbirimize düşürmeye çalışan emperyalizmin oyunlarına karşı barış sürecine beşyüz binleri toplayarak destek verebiliyor mu?

Uğruna feda olabileceğimizi sloganlarla haykırdığımız Peygamberimizin yasakladığı ırkçılığa ve ırkçılara olan eğilimlerimiz nasıl hayat bulabiliyor?

Onlarca örneği Türkler üzerinden de verebiliriz.

Özetlersek Peygamberimizi anmaktan çok anlamaya ve Allah’ın elçisi olarak izlemeye muhtacız.