Rabıta şirk midir?

Rabıta şirk midir?
Hocam bugüne kadar İslam dinine verdiğiniz hizmetlerden dolayı sizden Allah razı olsun. Birkaç gündür sizin rabıta şirk değildir tarzında bir beyanatınızdan dolayı sosyal medyada ve arkadaş çevramizde şahsınıza karşı ciddi boyutta tepkiler var. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi bir de sizden öğrenmek istiyoruz. Rabıta şirk midir hocam?
İlginize teşekkür ederim. Şimdi yaptığımız açıklamaya bir daha bakalım: “Kadın veya erkek Şirk'e bulaştığı ve Şirk'ini sürdürdüğü sabit olan kişi ile Kurân hükmü gereği (Bakara 221) evlenilemez. Ancak burada önemli olan kişinin gerçekten Şirk'e girip girmediği ve buna nasıl karar verildiğidir? Mesela bir tarikata bağlı olup Mürşidine rabıta yapan kişi, yalnızca yaptığı bu rabıta sebebiyle Müşriik olarak nitelenemez. Allah yardımcımız olsun”

Bizim burada söylediğimiz “yalnızca yaptığı Rabıta sebebiyle kişinin şirke girdiğinin söylenemeyeceğidir. ” Çünkü rabıta yapan kişi size Mürşidini yarı ilah görmediğini, Mürşidin doğrudan hidayete erdirici bir gücü olmadığına inandığını, rabıtasının Mürşidine değer vermekten ibaret olduğunu söyleyebilir.

Benim tanıdığım bazı Ehl-i tarik de böyle söylemektedir. Soyut Rabıtanın şirk delili olamayacağını söylemek onu onayladığım ve caiz gördüğüm anlamına gelmez. Onaylamıyor, caiz de görmüyorum. Üstelik mânen detehlikeli buluyorum.

Bu konuda ifrata varan görüşler ileri sürenler, Allah’a ve Onun düzeni olan İslâm’a inandığı halde laik hukuk düzeninin İslâm’ın yerine ikamet edilmesi şeklinde ki Şirk-Azîme hiç değinmiyorlar. Üstelik Ehl-i Şirk ile evlenebileceğini de söylüyorlar. Neden böyle yapıyorlar onu da bilmiyorum. Çünkü açıklanmayan kalbi eğilimleri yalnızca Allah’ın bildiğine inanıyorum.