Her an öleceği beklenen ve acılar içinde olan bir hasta ötenazi yaptırabilir mi?

Her an öleceği beklenen ve acılar içinde olan bir hasta ötenazi yaptırabilir mi?
Selamun Aleykum hocam, Belçika'da bir futbol fanatiği, hayranı olduğu futbol takımının maçına ölmeden önce son kez katıldığını gösteren bir haber gördüm bugün. Haberde bu kişinin tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktan ötürü ötanazi kararı aldığı söyleniyordu.

Hocam iyileşme ihtimali kalmamış, her an öleceği beklenen ve acılar içinde olan bir hasta dinen ötenazi yaptırabilir mi?
Aleykümselam… Hayatımızın sahibi bizi yaratan Yüce Allah’tır. Ölümü programlayan da odur. İnsan bir başka insanın canına kıyamayacağı  gibi kendi canına da kıyamaz. Bunun içindir ki  intihar yoluyla cana kıyma haram kılınmıştır. Kişi başkalarının  kendisi hakkında ölüm kararı almasına da onay veremez. Ötenazi bir tür intihar eylemi olduğu için kişi  ötenazi kararı alamaz ve  ötenazi için  yardım da isteyemez. O, İntihar gibi ötenazi işleminden ötürü de sorgulanır ve intiharda olduğu gibi azaba da uğrayabilir.

Ötenazi haram olduğu için tıbbı yardım da yapılamaz. Yardım eden de sorumludur. Peygamberimiz ölümün istenmemesini öğütlemiştir. Ağrılar sabır gösterilemeyecek boyutlara ulaştığında ölüm zaten gerçekleşir. Rabim cümlemizi ötenaziyi düşündürecek hastalıklardan korusun.