Engellilerin Cinsel İhtiyaçları Konusunda Ne yapılmalıdır?

Engellilerin Cinsel İhtiyaçları Konusunda Ne yapılmalıdır?
Engellilerin Cinsel İhtiyaçları Konusunda Ne yapılmalıdır?
Engellilerin de tatmin edilme ihtiyacı duyacakları cinselliklerinin olması doğaldır. Evlilik dışı ilişki zina olarak onlar için de haramdır, bir diğer anlatımla büyük günahtır. Bu sebeple bazı batı ülkelerinde düşünüldüğü ve uygulanmak istenildiği gibi genel eve götürülmeleri şeklinde bir çözüm üretilmez.

Bu sebeple maddî durumları iyi olan ailelerin cinsel ilişkiye girebilir engellilerini evlendirmek için atılım yapmaları ve devletin de onlara yardımcı olmaları gerekir.

Bunun için engellilerle evlenmeyi kabul edebilecek sağlıklı kişiler aranmalı veya kendileri gibi engelliler bulunmalıdır. Nitekim a’malar ve aşırı topallar gibi kısmî

zeka özürlüsü engellilerde bu yola gidilmektedir. İlişkiye giremeyecek şekilde fiziksel engelli olan bilinçli özürlüler için evlerde imkânlar ölçüsünde mahremiyetlerini koruyabilecekleri özel odalar ayrılmalıdır. Ayrıca ensest eğilimler türü duygular ve ümitlere kapılmamaları için aile fertleri konuşmaları ve giyimlerine özen göstermelidir. Bir diğer anlatımla İslâm’ı ölçülere uygun davranmalıdırlar.